Monday, September 28, 2015

Mustrikoolitus Tartumaal


Kadri Tomasson arvab:
Kui Tartumaa käsitööliste listi ilmus kuulutus, et toimub mustrikoolitus ja lektoriks on tekstiilikunstnik, disainer ja leiutaja Kadi Pajupuu, said koolituse kohad mõne tunniga täidetud ja huvilisi jäi ootelegi. Tundub, et pakilise „mustriprobleemiga” inimesi Tartumaal jagub!
Lubatud päeval koguneski Tartu Maavalitsuse saali nii käsitööõpetajaid, käsitööettevõtjaid,  rahvakunstihuvilisi ja omavalitsusetöötajaid, aga ka lihtsalt käsitööhuvilisi ja tublisid käsitöötegijaid.  


Juba koolitusel osalejate enesetutvustustes sai selgeks, et suhted mustritega on inimestel väga  erilised ja küllaltki erinevad, kuid ootused kohati üsna sarnased – tahaks midagi uut!
Osadel tööd valmis, osad veel tööhoos
Kadi jagas selgitusi 24. sept 2015
 Aga kust leida uut, kui paikkondlikud etnograafilised mustrid on juba igat-pidi läbi mängitud, kohati isegi  äraleierdatud ja vahel suisa otsas? Ometi  ei ole isegi siis meie mustripank tühi, vaid vastupidi, kõiki võimalusi täis! Lihtsalt tuleb need mustrid üles leida iseenda sees ja iseenda ümber; nad ära tunda ja siis vaikselt kodustada - just sellised mustrid, mis sulle endale meeldivad, sulle midagi ütlevad ja siis tasapisi mänguliselt muutudes/muutes nii headeks saavad, et juba teisigi kõnetavad. Illustreerimaks seda kõike, olid Kadil väga head näited  erinevate inimeste loome-käekirjadest (mille järgi autori võib ära tunda, aga mille jäljendamine on täiesti mõttetu vaevanägemine). Olid Kadil ka näited inimestest, kes leidsid oma loo ja selle siis kirja panid. Olid pildid, kuidas tekstiilikunstis elutud asjad ellu ärkavad või kuidas suurelt võib mõelda, aga veel parem on suurelt ka teha!

Koolitusel tehtud kompositsiooniülesanded näitasid,  kui erinevaid (aga vahel ka sarnaseid!) mõtteid tekitavad  lihtsad sõnad. Kompositsiooniharjutus-töid põhjalikult analüüsides selgus muuhulgas ka, kuidas rikkuda reegleid või miks  lihtne võib olla ilus, samas ka igav või kuidas üks valge serv võib teha asjast hea
asja või hoopis kõik ära rikkuda.

Seinal on hea võrrelda
Ja niimoodi kuulates ja ise katsetades ja märke luues sai tasapisi saalis kõigile selgeks, et sellelt koolituselt ei lahkuta mitte mustrimappidega käes vaid hoopis mustrimõtetega peas ja et märke ja ornamente kandikul kätte ei tooda, pigem vastupidi – unustame korraks need  paljunähtud vanad ja mõtleme sellele, et  mustrid on ikka veel kõikjal õhus ja maas  ja  vee piiril ja puu otsas ja käe all ning  kõrva taga, kuid neist tuleb kinni haarata ja läbi joonistada-lõigata (kasvõi lõputult!) ja siis nendega harjuda, omaks teha ja lõpuks leppida.

Aili Palm arvab:
naseks päevaks on selge see, et mustrikoolitus mind külmaks ei jätnud. Koolituse lõppedes olid tunded kahetised. Vaja oli iseendaga veidi aru pidada. Kodus mõtiskledes sain selgeks, kui uskumatult targasti oli Kadi oma loengu üles ehitanud, jättes otsese vastuseta loodetud ja oodatud põhiküsimuse. Üsnagi pikalt pead murdes jõudsin asja tuumani. Nii kaua siin ilmas ära elatud ja loenguid kuulatud ja targutatud ja ...
Kadi loengut endale taasesitades jõudis kohale, et loengul kogetu andis tõuke mõelda edasi, analüüsida,  tahtmise tegeleda mustritega enda sees. See, et sümmeetriat võib näha ka ebasümmeetrilistes asjades, mis asi see muster üldse on, kuidas ta tekib, miks tekib ja kuskohast alguse saab, nende seosed...

Kuulati tähelepanelikult

Kui loeng + praktilised tööd sellise plahvatusliku ja täiesti uutmoodi emotsiooni tekitavad, on loengupidaja töö vilja kandnud. Igatahes mina vaatan mustriteemale nüüd küll veidi teise nurga alt ja arvan, et see on hea ning igatepidi oli Kadi Pajupuu loeng parajalt šokiteraapiline ja väga mõjus. Minu jaoks paras raputus!
Kadi ja meie tehtud tööd


Mõtleme veidi, kuskohast ja kuidas mustrid meie rahvariietele jõudsid! Ja mis on neis mustrites rahvuslik ja kui rahvuslik see kõik ikka on! Loomulikult ma teadsin, kui palju laenatut me rahvariietes on, kuid ma ei TEADVUSTANUD seda endale. Nüüd olen seesmiselt veendunud, et meie mustrid elavad meie endi sees, meie ümber ja neid kasutades on rahu südames. 

Aitäh kõigile osalejatele, teiega veetsin mõnusa õhtupooliku. 


No comments:

Post a Comment